» اخبار » عملیات ساخت و تعویض بسکت های فرسوده ایرهیترهای واحد ۳ نیروگاه طوس توسط کارکنان امور تعمیرات مکانیک
اخبار - خبر

عملیات ساخت و تعویض بسکت های فرسوده ایرهیترهای واحد ۳ نیروگاه طوس توسط کارکنان امور تعمیرات مکانیک

اسفند ۲۲, ۱۴۰۱ 10244

به منظور افزایش راندمان بویلر و صرفه جویی در مصرف سوخت واحدها، عملیات ساخت و تعویض بسکت های فرسوده ایرهیترهای واحد ۳ نیروگاه همزمان با تعمیرات اساسی واحد ۳ انجام شد.

استفاده بهینه، بازیافت و جلوگیری از هدررفت انرژی یکی از کلیدی ترین مباحث در نیروگاه های بخاری می باشد، در بویلرهای نیروگاه ها به منظور افزایش راندمان و کاهش سوخت مصرفی از نوعی مبدل حرارتی به نام گرمکن هوا (ژانگستروم) استفاده می شود تا بوسیله آن بتوان انرژی حرارتی گازهای خروجی کوره را کنترل و در جهت افزایش دمای جریان هوای ورودی بکار گرفت.
ژانگستروم، متشکل از استوانه ای دوار به نام روتور است که فضای آن با محفظه ایی به نام بسکت که تعداد زیادی ورق موج دار در داخل آن قرار دارد، پر می شود، وجود موج بر روی سطوح انتقال حرارت، موجب تحریک بیشتر جریان و افزایش میزان انتقال حرارت می گردد. بسکت ها به تناسب محل استقرار و شرایط دمایی به ۳ دسته لایه سرد، میانی و گرم روی هم قرار می گیرند.
با توجه به نیاز واحدهای نیروگاه به ساخت تجهیز ژانگستروم( گرمکن هوا ) با استفاده از بسکتهای سرد و به منظور استفاده از امکانات، تخصص و توانمندی های کارکنان در راستای ساخت تجهیزات مورد نیاز، با خرید دستگاه های برش و ساخت دستگاه فرم دهی ورق، از سال های گذشته، بستر لازم جهت ساخت بسکتهای لایه سرد از جنس کورتن استیل در نیروگاه طوس فراهم گردید.
ورق بسکت های لایه سرد بویلرها بدلیل محل قرارگیری، شرایط دمایی و تشکیل شبنم در حالت مازوت سوز بودن در معرض خوردگی بیشتر و کاهش ضخامت قرار می گیرند که می بایستی در تعمیرات اساسی و یا نیمه اساسی درصورت لزوم تعویض شوند.
شایان ذکر است عملیات ساخت و تعویض بسکت واحدهای بخاری این شرکت شامل: تخلیه ورق های فرسوده، ترمیم فریم ها، برش، فرم دهی و نصب ورق ها در فریم ها و جوشکاری های مورد نیاز و در ادامه استقرار در ژانگستروم در مدت ۶۵ روز انجام شد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 4.00
  • ×