انجام پایش وضعیت تجهیزات، توسط دفتر مهندسی و نظارت در نیروگاه طوس

پایش وضعیت یکی از اجزای اصلی تعمیرات پیشگویانه بوده و دربرگیرنده اندازه گیری و پردازش پارامترهای حیاتی تجهیزات صنعتی مانند ارتعاش، دما، جریان، صدا و … و با هدف بررسی وضعیت و تشخیص عیوب احتمالی تجهیزات است. رویکرد یکپارچه به موضوع نگهداری و تعمیرات بر اساس وضعیت تجهیز و یا تعمیرات پیشگویانه دارای مزایای بسیاری است؛ از جمله، جلوگیری از بروز خطای ناخواسته در سیستم، کاهش زمان و هزینه تعمیرات که باعث شده در صنایع مهم از جمله نیروگاه ها مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق طوس در این نیروگاه از روش های آنالیز ارتعاشات و ترموگرافی برای پایش وضعیت تجهیزات استفاده می شود که در این خصوص کارشناسان دفتر مهندسی و نظارت این شرکت توضیحاتی را ارائه نمودند.
مهندس بافندگان کارشناس مسئول مکانیک دفتر مهندسی و نظارت در این باره گفت : یکی از مهمترین تکنیک هایی که در ارزیابی و سلامت سنجی تجهیزات دوار مورد استفاده قرار می گیرد تکنیک آنالیز ارتعاشات می باشد. ارتعاشات به عنوان زبان ماشین آلات دوار، پارامتر مناسبی برای ارزیابی وضعیت ماشینها می باشد.
در این نیروگاه یک برنامه جامع و زمان بندی شده برای اندازه گیری ارتعاشات تجهیزات دوار مهم شامل: مجموعه توربین و ژنراتور، پمپ های آب تغذیه، فن های تأمین هوای احتراق بویلر، پمپ های آب کندانس، پمپ های سیستم آب خنک کن، پمپ های سوخت مازوت و …. تدوین شده است. بر این اساس پس از اندازه گیری ارتعاشات هر تجهیز با توجه به استاندارد ها و سوابق ارتعاشی، وضعیت تجهیز تحلیل و در صورت وجود مشکل نسبت به عیب یابی تجهیز بر اساس روش های مختلف آنالیز ارتعاشات اقدام می شود.
مهندس بنده طرقی کارشناس مسئول الکتریک دفتر مهندسی و نظارت هم گفت: ترموگرافی بعد از آنالیز ارتعاشات، اصلی ترین روش پایش وضعیت مخصوصا در تجهیزات الکتریکی است. ترموگرافی، تصویر برداری حرارتی از کل تجهیز در حالت آنلاین است که طیف دمایی لایه سطحی تجهیزات را نشان می دهد. از آنجا که امکان تماس با تجهیزات برقدار وجود ندارد، همچنین امکان بی برق کردن بسیاری از تجهیزات در حالت کار واحد مقدور نیست، ترموگرافی روش کارایی است که وضعیت سلامت این تجهیزات را در حالت کار نشان می دهد. در این روش عیب در اتصالات، عیب در سیستم خنک کن و جریان نامتعادل و یا جریان زیاد که باعث تولید حرارت شود قابل تشخیص است. تجهیزات الکتریکی که تحت پایش وضعیت هستند شامل ترانسهای اصلی و کمکی، مجموعه سوئیچگیر ها (تابلوهای MV,LV ، بریکرها و مدارت فرمان) و تابلوهای محلی و الکتروموتورهای اصلی نیروگاه می باشند.
خاطر نشان می شود: این گونه تست های پیشگیرانه، ضمن افزایش قابلیت اطمینان، ضریب پایداری در پیک بار و استفاده هر چه بهتر از تجهیزات مختلف در واحدهای نیروگاه را در حد قابل قبولی افزایش می دهد و نقش مهمی در پایداری واحدهای تولیدی این نیروگاه دارد.البته پایش وضعیت بر اساس نمونه گیری و آنالیز روغن تجهیزات نیز در نیروگاه انجام می شود که اطلاعات آن در اختیار امور شیمی است.

659 (2).JPG
659 (2).png
659 (3).JPG
659 (3).png
659 (4).JPG
659 (5).JPG
659 (1).png
659 (1).jpg
659 (2).JPG
659 (2).png
659 (3).JPG
659 (3).png
659 (4).JPG
659 (5).JPG
659 (1).png
659 (1).jpg
659 (2).JPG
659 (2).png
659 (3).JPG
659 (3).png

نوشته های مرتبط