تلاش بی وقفه پرسنل امور بهره برداری برای حفظ و پایداری واحدهای نیروگاه طوس و تولید برق مستمر در ایام پیک تابستان سال جاری

یکی از عوامل مهم در تولید برق مطمئن و پایدار و ارائه آن به صنعت برق و مشترکین، آمادگی نیروگاه ها در همه شرایط و ایام، به خصوص در پیک مصرف بار می باشد. تلاش بی وقفه همکاران امور بهره برداری در حفظ آمادگی و پایداری انرژی الکتریکی از اهمیت ویژه ای، بخصوص در این ایام، برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق طوس، در کنار بخش های مختلف نیروگاه که مشغول خدمت رسانی می باشند، اتاق فرمان که مرکز کنترل و راهبری فرایند تولید برق می باشد و پرسنل شاغل در این بخش، به صورت شیفتی و در تمام ساعات شبانه روز، نقش کلیدی در خط مقدم تولید را ایفا می نمایند. هر یک از میزها و پنل ها در اتاق فرمان برای کنترل عملکرد بخشی خاص از هر واحد بکار می روند که توسط پرسنل بهره برداری، مدیریت می شوند. هر واحد متشکل از سه قسمت عمده توربین، بویلر، الکتریک بوده که هر قسمت وظیفه خاصی را دنبال می کند.
افراد شاغل در بهره برداری، بایستی اطلاعات فنی کافی از چگونگی کارکرد سیستم تحت وظیفه خود را داشته باشند. بدین منظور توسط ابزاری که در اتاق فرمان مهیا شده است پارامترهای مختلف فیزیکی (دما،فشار،سطح،فلو و…) را زیر نظر داشته تا در مواقع لزوم، نسبت به اصلاح و کنترل و هدایت آنها عکس العمل لازم را نشان دهند و بهترین نتیجه در راستای تولید کافی و پایدار انرژی الکتریکی حاصل گردد.
نظارت مستمر و شبانه روزی به پارامترهای مختلف واحد باعث می شود تا در صورت مشاهده هرگونه نقص در اسرع وقت به واحدهای تعمیراتی برای رفع نقص مربوطه، اطلاع رسانی شود و در نتیجه از گسترش صدمات فنی و اختلال در روند تولید به شکل بسیار موثری، جلوگیری شود.
برای حفظ و نگهداری تجهیزات واحدها در تمامی ایام سال به خصوص در پیک بار مصرف بار در فصل تابستان، لازم است که نظارت و کنترل کافی بر روند کار تجهیزات صورت پذیرد، که این مهم توسط ثبت تغییرات پارامترهای فیزیکی واحد( لاگ شیت نویسی ) انجام می شود، این عمل، ساعت به ساعت و از طریق مشاهده ثبات ها( نشاندهنده ها) در اتاق فرمان و محل تجهیز در بخش های سه گانه توربین، بویلر، الکتریک، توسط بهره بردار در روی کاغذ و یا دستگاه های ثبت و ذخیره اطلاعات دیجیتال، انجام می پذیرد.
این گزارش می افزاید: یکی از وظایف هر بهره بردار، مراجعه به محل نصب تجهیز به صورت زمانبندی مشخص شده و ثبت اطلاعات تجهیزات مربوط در لاگ شیت می باشد به عنوان مثال می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
در قسمت توربین موارد ذیل مورد بازدید قرار می گیرد:
توربو ژنراتور، فیدپمپ ها، کندانسیت پمپ ها، پمپ های مختلف مسیر خنک کاری، کولرها و هیترهای تجهیزات کندانسور و ….
در قسمت بویلر موارد ذیل مورد بازدید قرار می گیرد:
مشعل ها، کوره ها، ایرهیترها، اف دی فن ها،جی آر فن ها، سیستم سوخت رسانی (گاز،مازوت،گازوئیل) سیستم احتراق و دود-سوت بلوئرهاو …
در قسمت الکتریک موارد ذیل مورد بازدید قرار می گیرد:
ترانس ها، ژنراتور، سوئیچگیرها، باطریخانه، سیستم کولینگ ژنراتور و تحریک و …
در امور بهره برداری علاوه بر قسمت های اصلی واحدها، بخش دیگری با عنوان سیستم های کمکی و اضطراری نیز وجود دارد که وظیفه تأمین هوای فشرده ابزار دقیق و برق اضطراری و تولید بخار کمکی و تامین سیستم تهویه مطبوع ساختمان اتاق فرمان و … را بر عهده دارد. این بخش نیز توسط پرسنل زحمت کش مربوطه، به صورت شبانه روزی اداره شده و مشغول خدمت رسانی به بخش های اصلی واحدها می باشند و وظایفی مشابه، سایر پرسنل امور بهره برداری را انجام می دهند.

515 (14).JPG
515 (15).JPG
515 (16).JPG
515 (17).JPG
515 (18).JPG
515 (19).JPG
515 (1).JPG
515 (2).JPG
515 (3).JPG
515 (4).JPG
515 (5).JPG
515 (6).JPG
515 (7).JPG
515 (8).JPG
515 (9).JPG
515 (10).JPG
515 (11).JPG
515 (12).JPG
515 (13).JPG
515 (14).JPG
515 (15).JPG
515 (16).JPG
515 (17).JPG
515 (18).JPG
515 (19).JPG
515 (1).JPG
515 (2).JPG
515 (3).JPG
515 (4).JPG
515 (5).JPG
515 (6).JPG

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی *