۲۴۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور با تعمیر کارت های الکترونیک مهم و حیاتی PKR-PT8153، توسط پرسنل آزمایشگاه الکترونیک نیروگاه طوس

با گذشت زمان و تغییر فناوری به خصوص در زمینه الکترونیک، تغییرات شگرفی در این صنعت ایجاد شده است. در نیروگاه برای تبدیل مقادیر خروجی سنسورها به سطح مورد نظر و فرآیند کنترل آن از کارتهای الکترونیکی که در حدود ۵۰سال پیش طراحی و پیاده سازی شده، استفاده می گردد. لذا نیاز است همین سرمایه ارزشمند و حیاتی یعنی کارتهای الکترونیکی مورد توجه قرار گرفته و احیاء و تعمیر گردند. یکی از کارتهای مهم کنترلی که پیچیده نیز می باشد کارت PKR- PT8153 نام دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق طوس کارت PKR- PT8153 وظیفه اصلاح مقادیر محاسبه شده فلوی و سطح را بر عهده دارد که در فرایند تولید برق برای اندازه گیری دبی هوا و سوخت، آب، بخار زنده و سطح درام به کار گرفته می شود.
این کارت شامل چهار طبقه بورد می باشد. یک طبقه مربوط به پردازش سیگنال است که با استفاده از اولین پردازنده های تولیدی شرکت Texas Instrument به شماره TMS9900 که یک میکروپروسسور ۱۶ بیتی می باشد و برای اجرای برنامه و ذخیره سازی از حافظه های بیرونی استفاده شده، به کار گرفته شده است که فرآیند کنترلی و محاسباتی را انجام می دهد. این کارت دارای رابط کاربری می باشد و پارامترهای مختلفی را جهت اصلاح و تعیین دقیق دبی و سطح برای هر حلقه کنترلی به صورت مجزا دریافت می کند. طبقه دیگر کارت مربوط به منبع تغذیه است که شامل یک منبع تغذیه سوئیچینگ با ساختار flyback می باشد.
در هر واحد نیروگاه ۸ کارت PKR استفاده شده و مجموعا ۳۲ عدد کارت در واحدها نصب می باشد. پیشتر به ازای خراب شدن هر کارت، کارت یدک موجود در انبار جایگزین آن می شد. با اتمام کارتهای یدک انبار، سفارش ساخت ۲۵ عدد از این کارت به شرکتی در آلمان به ارزش ۷۵۰ هزار دلار در سال ۸۶ داده شد و خرید خارجی انجام شد.این ۲۵ عدد جایگزین بخشی از کارتهای قدیمی شده و از بورد کارتهای قبلی بعنوان یدک کارتهایی که خراب می شدند، استفاده می شد.
بدیهی است با گذر زمان بوردهای یدک نیز باتمام رسید.در اینصورت طبق روال می بایستی، درخواست خرید خارجی داده می شد. لیکن بدلیل زمانبر بودن خرید و هزینه بسیار بالای آن از طرفی، و از سوی دیگر بدلیل نیاز آنی شدید و پیش بینی نشده، همکاران امور کنترل در آزمایشگاه الکترونیک متشکل از مهندسین :ایرانی ، نعمتی ،حاجی بصری، و آقای جاودانی بصورت تیمی طی یکماه با مطالعه نقشه های موجود و آزمایشهای متعدد با یافتن ایراد کارتها نسبت به تعمیر تعداد ۸ عدد از آنها برای اولین بار اقدام نموده و دستورالعملی نیز برای تعمیر مابقی آنها تهیه گردید. شایان ذکر است تعدادی از این کارتها هم اکنون در واحد ۱و۲ نصب می باشد.
این اقدام مهم علاوه بر تأمین نیاز این قطعه مهم، بیش از ۲۴۰ هزار دلار نیز در هزینه های شرکت صرفه جویی ارزی به عمل آورد.

501 (1).jpg
501 (2).jpg
501 (3).jpg
501 (4).jpg
501 (5).jpg
501 (6).jpg
501 (1).jpg
501 (2).jpg
501 (3).jpg
501 (4).jpg
501 (5).jpg
501 (6).jpg
501 (1).jpg
501 (2).jpg
501 (3).jpg
501 (4).jpg
501 (5).jpg
501 (6).jpg

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *