تولید و کنترل شیمیایی آب مصرفی واحدهای نیروگاه حرارتی طوس توسط امور شیمی

همواره تولید و کنترل شرایط شیمیایی آب مصرفی در نیروگاه های حرارتی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. به گونه ای که کیفیت پایین آب مصرفی در سیکل آب و بخار و یا سیکل خنک کن می تواند صدمات جبران ناپذیری همچون صدمه به توربین بخار و یا کاهش ظرفیت تولید برق و در نهایت عدم تولید پایدار را موجب شود. در امور شیمی نیروگاه همواره سعی شده است تا ضمن تولید پایدار آّب دمین با کیفیت بسیار بالا، شرایط شیمیایی سیکل های مختلف با دقت بالایی کنترل تا زمینه ایجاد تولید پایدار با حداکثر ظرفیت ممکن فراهم شود.

حدود ۷۰ درصد از سطح زمین از آب پوشیده شده است که شامل ۹۷ درصد آب های شور و ۳ درصد آب های شیرین می شود. با توجه به هزینه های بالای شیرین سازی آب های شور، حتی الامکان تلاش می شود تا از منابع آب شیرین جهت مصارف مختلف از جمله آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی استفاده شود. با این وجود تمامی منابع آب شیرین به علل مختلف قابل استحصال نبوده و تنها ۳۰ درصد از کل این منابع همانند آب های سطحی و آب های زیرزمینی مورد استفاده قرار می گیرند.
در نیروگاه های حرارتی از آب خام جهت تامین نیازهای مختلف همچون تامین آب مورد نیاز سیکل آب و بخار و سیکل های خنک کن مدار بسته و مدار باز استفاده می شود. با توجه به اینکه آب خام حاوی ناخالصی های فیزیکی و شیمیایی مختلفی است، به منظور جلوگیری از ایجاد رسوب و خوردگی، نیاز است تا پیش از استفاده در سیکل آب و بخار، خالص سازی شود. برای خالص سازی آب خام روش های گوناگونی همچون اسمز معکوس، استفاده از رزین های تبادل یونی، تقطیر و … می تواند مورد استفاده قرار گیرد که بکارگیری هر یک از این روش ها بستگی به شرایط شیمیایی (غلظت و نوع ناخالصی ها) و هزینه های اقتصادی آن دارد.
در نیروگاه طوس، آب خام از ۳ حلقه چاه عمیق تامین می شود که پس از پمپاژ به مخازن ذخیره آب خام جهت مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.
در واحد تصفیه آب از فرایند تبادل یونی و با بکارگیری رزین های کاتیونی و آنیونی، ناخالصی هایی همچون کلسیم، منیزیم، سدیم، کلراید، سولفات و سیلیس از آب خام حذف و آب دمین با هدایت الکتریکی کمتر از ۰٫۱ میکروزیمنس بر سانتی متر تولید می شود.
واحد تصفیه آب شامل دو ردیف مستقل است که هر ردیف قابلیت تولید ۶۴۰ مترمکعب آب دمین با حداکثر دبی ۸۰ مترمکعب در ساعت را در هر استارت دارد.
پس از توقف هر ردیف، احیاء فیلترها با استفاده از اسید سولفوریک و سود انجام و شرایط برای استارت مجدد فراهم می شود. دقت بالا در بهره برداری و تلاش بی وقفه پرسنل تصفیه آب امور شیمی موجب شده است تا آب دمین با کیفیت بالا تولید شود و علیرغم عمر طولانی رزین ها، میزان بهره برداری از هر ردیف در هر استارت با مقادیر طراحی شده برابر بوده و در تمامی طی سال، سطح مخازن ذخیره آب دمین به خوبی کنترل شود.
همچنین به منظور کنترل شرایط شیمیایی سیکل آب و بخار و سیکل های خنک کن مدار باز و مدار بسته، به طور پیوسته نمونه گیری توسط پرسنل آزمایشگاه امور شیمی انجام می گیرد و با تست و بررسی پارامترهای مختلف تلاش می شود تا شرایط شیمیایی به گونه ای کنترل شود تا همواره استانداردهای مختلف رعایت شود. این زحمات موجب شده است تا با کنترل مناسب خوردگی و رسوب، شرایط تولید برق پایدار فراهم شود.

499 (8).JPG
499 (9).JPG
499 (10).JPG
499 (11).JPG
499 (12).JPG
499 (13).JPG
499 (1).JPG
499 (2).JPG
499 (3).JPG
499 (4).JPG
499 (5).JPG
499 (6).JPG
499 (7).JPG
499 (8).JPG
499 (9).JPG
499 (10).JPG
499 (11).JPG
499 (12).JPG
499 (13).JPG
499 (1).JPG
499 (2).JPG
499 (3).JPG
499 (4).JPG
499 (5).JPG
499 (6).JPG

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *