در تعمیرات نیمه اساسی واحد ۲ و برای اولین بار در نیروگاه طوس استیم ایرهیتر ثانویه بویلر با استفاده از روش EXTRUDED تعویض شد

در تعمیرات نیمه اساسی واحد ۲، برای اولین بار در نیروگاه طوس با اعمال تغییر در ساختار فن تیوب ها و همچنین هدرهای ورودی و خروجی با استفاده از روش EXTRUDED،سیستم ایرهیتر ثانویه بویلر با قطعات صدرصدی ساخت شرکت های داخلی، توسط امور تعمیرات مکانیک تعویض شد.

امروزه استفاده هر چه بهینه تر از انرژی با توجه به ارزش آن از اولویت های مهم مراکز تولید با تبدیل انرژی می باشد. در نیروگاه های بخار توجه ویژه ای به مبحث احتراق و استفاده از حداکثر انرژی سوخت صورت می گیرد. لذا برای افزایش راندمان احتراق، دمای هوای شرکت کننده در واکنش، هر چه بیشتر باشد، بهتر است. از این رو در نیروگاه های بخار، هوایی که برای احتراق به بویلر می رود را پیش گرم می کنند. در نیروگاه حرارتی طوس این عمل در سه مرحله شامل گرمکن بخاری اولیه (قبل از فن هوا ) گرمکن بخاری ثانویه ( بعد از فن هوا ) و در لانگشتروم صورت می گیرد.با توجه به زمان و کارکرد استیم ایر هیترها، فین های نصب شده بر روی سطح لوله ها آسیب دیده و باعث افت جریان هوا و کاهش هوای مصرفی در بویلر گردیده و لوله های استیم ایر هیترها از محل جوش لوله ها دچار ترک شده بودند.
در تعمیرات نیمه اساسی واحد ۲ پس از بررسی دقیق و کارشناسی، جهت تعویض و ساخت استیم ایر هیتر ثانویه اقدام به طراحی نمونه جدید و برای اولین بار در نیروگاه طوس با اعمال تغییر در ساختار فن تیوب ها و همچنین هدرهای ورودی و خروجی سیال گردید. در این طرح به جای استفاده از تکنولوژی فین گذاری طرح G EMBEDDED از روش EXTRUDED استفاده شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق طوس، فین تیوب اکسترود به خاطر یکپارچگی فین که تمام سطح لوله اصلی را فرا گرفته است مقاومت مکانیکی لوله را افزایش داده و در مقابل خوردگی نیز مقاومت خوبی دارد. همچنین در فین تیوب اکسترود فین ها کاملا به لوله اصلی چسبیده اند و بین آنها هیچگونه مقاومت حرارتی وجود ندارند به همین علت این نوع از فین تیوب ها بازده حرارتی بالایی دارند. در طراحی جدید با تغییر روش فین گذاری علاوه بر افزایش راندمان تجهیز، مقدار OVERDESIGN از ۵ درصد به ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.خاطر نشان می شود کلیه مراحل طراحی این سیستم در امور تعمیرات مکانیک نیروگاه طوس انجام شده است و از مزیت های مهم تعویض استیم ایر هیتر جدید استفاده از توانمندی داخلی قطعات صدرصدی ساخت شرکت های داخلی کشور عزیزمان می باشد که این قطعات عبارتند از :
لوله A179 ساخت سپاهان اصفهان
فین اکسترود ساخت شرکت آلومینیوم اهواز
لوله A106 مانسمان به قطر ۵۰۰MM ساخت شرکت فولاد خوزستان
فلنچ ST52 ساخت شرکت فولاد اکسین اصفهان
فولاد ۱۷MN4 ساخت شرکت فولاد و لوله خوزستان

426 (3).JPG
426 (4).JPG
426 (5).JPG
426 (6).JPG
426 (7).JPG
426 (8).JPG
426 (1).JPG
426 (2).JPG
426 (3).JPG
426 (4).JPG
426 (5).JPG
426 (6).JPG
426 (7).JPG
426 (8).JPG
426 (1).JPG
426 (2).JPG
426 (3).JPG
426 (4).JPG
426 (5).JPG
426 (6).JPG

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *