اسید شویی لوله های واتروال بویلر واحد ۳ نیروگاه طوس توسط امور شیمی با همکاری و هماهنگی امورهای بهره برداری و مکانیک و دفتر مهندسی در تعمیرات نیمه اساسی

راندمان همواره مهمترین پارامتر موثر در بیان میزان کارایی یک واحد صنعتی می باشد. این پارامتر در نیروگاه ها با توجه به قیمت سوخت و مشکلات ناشی از کاهش راندمان، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. یکی از مهمترین قسمت های نیروگاه که بر روی راندمان تاثیر بسزایی دارد، بویلر نیروگاه ها می باشد. میزان رسوبات خارجی و داخلی، نحوه اتمایز شدن سوخت مازوت، نحوه آرایش مشعل ها و بر روی راندمان تاثیر بسزایی دارند.

همانطور که مطرح شد، رسوبات داخلی لوله های بویلر بر روی راندمان حرارتی تاثیر بسزایی دارند. جزء اصلی رسوبات روی سطوح داخلی لوله های بویلر (در سیستم نگهداری به روش AVT) بیشتر از اکسید مغناطیسی آهن (Fe3O4) تشکیل می شود. این اکسید به عنوان یک لایه محافظ عمل نموده و از خوردگی آهن (Fe) جلوگیری می کند. اما به مرور زمان با افزایش ضخامت رسوبات، حرارت زیاد ناشی از احتراق باعث افزایش دمای بیش از حد جداره خارجی لوله های بویلر شده (Overheating) و در نهایت منجر به نقص در آنها می شود. لایه محافظ اکسید مغناطیسی آهن، سیاه رنگ با ضخامت حدود ۲/۰ تا mm 7/0 است و برای جلوگیری از خوردگی لوله ها، چسبیده به سطح، بسیار متراکم و تقریباً فاقد هر گونه خلل و فرج ( porosity < 5% ) می باشد. افزایش ضخامت لایه محافظ به ۱ تا mm 2 باعث اتلاف حرارتی بالایی در بویلر می شود.

آزمایش ها برای تعیین میزان رسوبات داخلی و لزوم انجام عملیات اسید شویی، در هنگام اورهال واحدها انجام می شود. این تست ها روی قسمت هایی از بویلر با فلاکس حرارتی بالا ( مثل لوله های واتر وال که روبروی مشعل ها قرار دارند) انجام می شود. بر اساس دستورالعمل های موجود در صورتی که مقدار رسوبات در نمونه ها به بیش از gr/m2 400 افزایش یابد اسیدشویی بویلر لازم است. مطابق استاندارد VGB-R513 e اگر این مقدار به بیش از gr/m2 500 افزایش یابد اسید شویی لازم است.

میزان رسوبات داخلی در تعمیرات نیمه اساسی در ۲۲۵۰۰۰ ساعت کارکرد این واحد، gr/m2 520 بدست آمده است. از اینرو لوله های واتروال نیازمند به اسیدشویی اعلام شدند.

مانند اکثر فعالیت های نیروگاهی، عملیات اسیدشویی یک کار گروهی و گسترده در نیروگاه بوده که مستلزم همکاری تمامی قسمت های نیروگاه می باشد. از گروه مالی اداری (خرید تجهیزات و مواد مورد نیاز) تا معاونت مهندسی و نظارت (ارائه دستور العمل و نظارت و همچنین برنامه ریزی و مباحث ایمنی) تا گروه های تعمیرات (نصب تجهیزات) و در انتها اجرای این عملیات توسط امور شیمی با همکاری امور بهره برداری، تمامی گروه ها در این فرایند درگیر می باشند.

اصولا مراحل کار به شرح زیر می باشند:

خرید مواد و تجهیزات مورد نیاز

آماده سازی محیط کار شامل انتقال کانکس آزمایشگاهی، ایجاد روشنایی و نصب تجهیزات شامل جوشکاری مسیرهای اسیدشویی، نصب پمپ ها و تابلوی برق و

اجرای اسیدشویی

فرایند اجرای اسیدشویی به طور خلاصه دارای مراحل زیر می باشد که در چهار روزکاری انجام می شود:

۱- خیساندن (با محلول هیدرازین)

در این مرحله آلودگی های احتمالی در جداره داخلی لوله ها حذف شده و از طرفی انفصال مقدماتی لایه اکسید مغناطیسی با سطح پدید می آید. مدت زمان این مرحله ۱۶ ساعت می باشد.

۲-اسید زنی (Acid cleaning)

در نیروگاه طوس فرایند اسیدشویی با اسید سیتریک ۵% در حضور بازدارنده انجام می گیرد. در این مرحله تا بیش از ۹۰% لایه روسوب داخلی حذف می شود. خاتمه این مرحله با ثابت شدن مقدار آهن بوده که عموما با در نظر گرفتن فلاشینگ پس از اسیدشویی مدت زمان ۲۴ ساعت به طول می انجامد.

۳-ایجاد لایه پسیو مقدماتی (temporary passivation )

پس از حذف لایه محافظ قبلی از روی لوله ها، یک لایه جدید بسیار نازک جهت محافظت از خوردگی بر روی سطح داخلی لوله ها در این مرحله ایجاد می گردد. این مرحله خود دارای ۴ زیر مرحله و به ترتیب حذف flash rust، قلیا شدگی و ایجاد لایه پسیو با آب اکسیژنه می باشد که در مجموع ۱۱ ساعت به طول می انجامد. پس از این مرحله اتصالات بویلر به حالت نرمال بهره برداری برمی گردد.

۴- پخت لایه پسیو (final passivation)

در این مرحله لایه نازک محافظی که در مرحله قبل ایجاد شده بود را به لایه اکسید مغناطیسی تبدیل می کنیم. این فرایند به کمک هیدرازین در فشار و دمای بالا انجام می شود که مدت زمان ۱۹ ساعت جهت این مرحله در نظر گرفته می شود.

در ادامه بویلر تخلیه و جهت راه اندازی در اختیار بهره برداری قرار می گیرد.

SC_1927.JPG
SC_1928.JPG
SC_1930.JPG
SC_1932.JPG
SC_1934.JPG
Tasvir Shakhes.JPG
SC_1910.JPG
SC_1911.JPG
SC_1912.JPG
SC_1913.JPG
SC_1915.JPG
SC_1916.JPG
SC_1917.JPG
SC_1918.JPG
SC_1919.JPG
SC_1920.JPG
SC_1921.JPG
SC_1922.JPG
SC_1923.JPG
SC_1924.JPG
SC_1927.JPG
SC_1928.JPG
SC_1930.JPG
SC_1932.JPG
SC_1934.JPG
Tasvir Shakhes.JPG
SC_1910.JPG
SC_1911.JPG
SC_1912.JPG
SC_1913.JPG
SC_1915.JPG
SC_1916.JPG

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *